Uważność i życzliwość dwa skrzydła mindfulness MBLC

Uważność i Życzliwość to dwa skrzydłach, na których opiera się trening MBLC, a potem nasze uważne życie.

Trening rozwija dwa aspekty:

  • technikę – metody treningu uważności (jak uspokajać umysł, utrzymywać uwagę, pracować z rozproszeniami)
  • postawę – akceptacji, życzliwości do nas samych. Te dwa elementy są powiązane, dopiero łącznie pozwalają uzyskać wgląd w to co się w nas dzieje, schematy automatycznych reakcji.

Jeśli świadomie obserwujemy nasze myśli, emocje, zachowania, jesteśmy w uważnej obecności – wiemy co się wydarza.  A poprzez nastawienie uczymy się „zachowywać zdrowy dystans”, obserwować, akceptować.

Stan uważności – pozwala rozwinąć naszą wrodzoną inteligencję i zidentyfikować procesy wewnętrzne. Postawa życzliwości – działa jak ciepłe światło a nie jak jarzeniówka, możemy przestać się obwiniać, zmniejszyć głos wewnętrznego krytyka, poczucie wyobcowania.

Przykład mamy zły humor ale w istocie możemy odreagowywać destruktywne myśli. Czasem wydaje się, że to jakaś ciemna chmura, która rozpostarła się nad nami bez powodu. Jak odkryjemy nakręcania negatywnych emocji, wpływ myśli na nasz nastrój możemy odkryć schematy i zacząć coś z tym robić. Trening pozwala nam popatrzeć na siebie w ciepłym świetle, łagodnie. Także na swoje trudności.

Zapraszam do wspólnej praktyki uważności i na indywidualne konsultacje