Dorota Piasecka – Certyfikowana Nauczycielka Mindfulness w nurcie MBLC (Mindfulness Based Living Course) oraz Compassion – Współczucia w nurcie CBLC – certyfikowana przez Mindfulness Association Polska, nauczycielka prowadząca i superwizorka w Mindfulness Asssotiation Polska oraz nauczycielka programu MBLC-YA dla młodzieży.

logo certyfikowanego nauczyciela

Uważność (mindfulness) jest dla mnie sposobem na życie, zafascynowała mnie, do tego stopnia, że zamieniłam fotel biurowy na poduszkę, matę i salę do zajęć mindfulness. Dojście do tej decyzji chwilę mi zajęło. Całe życie zawodowe pracowałam z ludźmi, ale długo szukałam ścieżki, która pozwoliłaby mi rzeczywiście być w kontakcie z innymi osobami, pracować w szczerej, otwartej relacji.

Uważność w moim życiu pojawiła się w bardzo trudnym momencie i wtedy na własnej skórze poczułam, że to działa. Nie działa jak magiczna różdżka, za dotknięciem której nagle jest cudownie, ale krok po kroku coś się otwiera, zmienia, dojrzewa. Trafiłam na 8 tygodniowy kurs. Ale chciałam więcej. Praktykowałam i szukałam, szkoliłam się, stopniowo dojrzewałam do zmiany. Ale o zmianie za chwilę.

I tak znalazłam Mindfulness Association i w tej organizacji przeszłam pełną ścieżkę szkolenia w nurcie Życia opartego na Uważności (MBLC). To podejście wbudowywało w moje życie kolejne cegiełki uważności, ale przede wszystkim życzliwość, akceptację. Właśnie duży nacisk na rozwijanie wewnętrznej życzliwej postawy mi osobiście bardzo pomógł i zadecydował, że chcę dalej rozwijać się w MA. Po prawie rocznym kursie MBLC kontynuowałam szkolenie, jako drugi etap ukończyłam kurs Compassion. Czułam, że to jest to czego szukałam, że dojrzewa we mnie decyzja, aby dzielić się uważnością i życzliwością z innymi. Zdecydowałam się podjąć szkolenie nauczycielskie.

W 2018 r. uzyskałam certyfikat gotowości do nauczania i prowadzenia 8 tygodniowych kursów MBLC.

Inaczej mówiąc zostałam nauczycielką mindfulness. Od tego czasu, za każdym razem, kiedy siadam z grupą na zajęciach czuję wdzięczność i radość. Tak, czuję, że jestem w tym miejscu, którego szukałam. Choć wolę mówić, że to nie ja uczę, po prostu dzielę się uważnością, pomagam innym poznać techniki, prowadzę przez kolejne etapy. I to raczej ja się uczę od każdej osoby, z którą pracuję.

Wyznaję zasadę, że najważniejsza jest własna praktyka uważności. I dlatego pogłębiam ją przez udział w kursach i odosobnieniach. Wiele daje mi także regularna superwizja, możliwość dzielenia się wątpliwościami, rozwijania umiejętności nauczania i własnego uważnego życia.

W lipcu 2019 ukończyłam proces certyfikacji uzyskując akredytację jako certyfikowana nauczyielka mindfulness MBLC, co formalnie potwierdza, że spełniam warunki wg UK Guidelines (link) i podlegam stałej superwizji (Mindfulness Teachers under Supervision).

W czerwcu 2020 r. ukończyłam szkolenie nauczycielskie Compassion CBLC i uzyskałam uprawnienia do prowadzenia 9 tygodniowych kursów Życia w oparciu o Współczucie. W czerwcu 2021 zakończyłam proces certyfikacji Compassion CBLC.

Od jesieni 2020 roku dołączyłam do zespołu nauczycieli prowadzących Mindfulness Association Polska, z czego jestem szczególnie dumna i co daje mi olbrzymią stysfakcję, współprowadzę roczne, certyfikowane kursy uważności, które są pierwszym krokiem na ścieżce nauczycielskiej. W 2021 ukończyłam kurs superwizji.

Praktykę uważności pogłębiam też uczestnicząc w certyfikowanym kursie Insight.

Swoje umiejętności trenerskie i wiedzę jak dbać o dobrostan pogłebiałam na studiach podyplomowych z zakresu psychologi pozytywnej, jestem trener umiejętności psychospołecznych.

Interesuje mnie też uważność w edukacji, w 2021 roku ukończyłam szkolenie dla prowadzących kursy uważności dla młodzieży (MBLC-YA w Mindfulness Association).

Współpracuję z Fundacją Edumind – Uważność w Edukacji. której misja związana z wprowadzaniem zintegrowanych programów praktyki uważności w środowisku szkolnym jako metody redukowania stresu, budowania odporności psychicznej i regulowania emocji u dzieci oraz dorosłych jest mi szczególnie bliska.

Wcześniej przez wiele lat pracowałam w biznesie wydawniczym, zarządzając zespołami i współtworząc ofertę dla prawników: książek, czasopism i internetowych systemów informacji prawnej (Legalis, Lexis). Ukończyłam studia prawnicze na UW oraz podyplomowe studia z zarządzania i marketingu na SGH.

Uważność – mindfulness wiąże się z moim codziennym życiem i pasjami. Od lat preferuję aktywności, które pozwalają czuć każdą chwilę, być w tu i teraz: jogę, wspinaczkę, skituring.
Matkuję dorastającej dwójce dzieci oraz szalonej trójce psów i kotów.

Ciekawa jestem Twojej historii i zapraszam do wspólnej podróży w uważność i współczucie.