Kurs mindfulness dla młodzieży MBLC -YA
Kurs życia oparty na zasadach Uważności dla młodzieży

W skrócie o  Kursie MBLC Young Adults


Kurs życia oparty na zasadach Uważności dla młodzieży (ang. skrót MBLC-YA) to 10-tygodniowy program Mindfulness Association dla młodzieży w wieku od 11 do 18 lat stworzony na podstawie materiałów z Kursu życia opartego na zasadach Uważności (MBLC) dla dorosłych.

Kurs MBLC-YA wprowadza nastolatków w koncepcje Uważności oraz Współczucia dla siebie i ma na celu rozwijanie tych cech poprzez praktyki i ćwiczenia wykonywanie głównie w klasie, zaprojektowane dla tej grupy wiekowej.

Okładka podręcznika dla młodzieży

Kurs MBLC-YA obejmuje 10 sesji, prowadzonych zwykle co tydzień, trwających od 40 minut do 1 godziny. Na każdym spotkaniu zajmujemy się jednym tematem.

Przykładowo, na sesji „Twój niesamowity umysł” przyglądamy się mózgowi nastolatków z jego różnymi trajektoriami rozwoju emocjonalnego i kontroli poznawczej i wyjaśniamy, że nasze mózgi jako zaprogramowane raczej na przetrwanie niż na dążenie do szczęścia, używają różnych sztuczek, których często nie jesteśmy świadomi. Inne tematy to „Pozostawanie obecnym”, „Zakotwiczanie” w chwili obecnej przy wsparciu oddechu, ciała lub dźwięku, „Rozpraszanie uwagi”, „Wewnętrzne nastawienie”, „Wdzięczność” czy refleksja nad tym, co znaczy „Uważne życie” (takie, które jest w zgodzie z naszymi wartościami).
W treść całego kursu wpleciona jest praktyka współczucia, czyli nauka bycia życzliwym dla siebie, gdy przeżywamy trudności.

Każdej sesji towarzyszy multimedialna prezentacja, która z poczuciem humoru obrazuje i utrwala wprowadzany temat. Uczniowie otrzymują również podręcznik oraz dostęp do szerokiej gamy nagranych praktyk uważności.

Co daje udział

Tak jak możemy ćwiczyć mięśnie ciała, tak też możemy ćwiczyć swój umysł, co przyczynia się do zmian w strukturach i aktywności naszego mózgu (dzięki neuroplastyczności mózgu).  

Trening uważności dla dzieci i młodzieży niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, między innymi zwiększa zdolność do utrzymania uwagi, empatii, jasności, odporności, radzenia sobie ze stresem i regulacji emocji. Wiąże się to również ze zmniejszoną reaktywnością, impulsywnością, odczuwanym stresem.  A wszystko to poparte badaniami, z którymi można zapoznać się klikając tutaj

Tematy kolejnych spotkań

 • 00/ Wprowadzenie
 • 01/ Twój niesamowity umysł
 • 02/ Obecność
 • 03/ Opuszczenie kotwicy
 • 04/ Rozproszenie
 • 05/ Nurt umysłu
 • 06/ Nastawienie
 • 07/ Akceptacja siebie
 • 08/ Wdzięczność
 • 09/ Uważne życie

fragment podręcznika

Autorzy programu kursu mindfulness MBLC-YA

Autorką kursu Mindfulness Based Living Course – Young Adults jest nauczycielka Mindfulness Association UK Heather Grace Bond. Program powstał na bazie prowadzonych przez nią badań naukowych na temat roli uważności oraz współczucia dla siebie i innych wśród dzieci i młodzieży. Program z powodzeniem wprowadzany jest w szkockich szkołach a od niedawna dzięki tłumaczeniu i przygotowaniu kursu przez Mindfulness Association szkolenia w Polsce może też służyć polskiej młodzieży.

Najbliższe kursy

 • nastolatkowie, klasy 6-8 online czwartki 17-18 od 14 września

Koszt kursu 790 zł

Zgłoszenia i bezpłatna rozmowa o kursie

miło będzie z Tobą porozmawiać

Zapraszam również do rozmowy o organizacji kursu w Twojej szkole lub innej placówce.

Kursy dostępne stacjonarnie w Warszawie i okolicach, możliwość też zorganizowania zajęć online dla dedykowanej grupy..

 Prowadząca:

 
Dorota Piasecka – certyfikowana nauczycielka – trenerka kursów życia w oparciu o uważność dla młodzieży (MBLC-YA) oraz kursów mindfulness dla dorosłych (Mindfulness Based Living Course) i nauczycielka kursów compassion CBLC certyfikowany przez Mindfulness Association  
więcej informacji o mnie na stronie

Zapraszam do kontaktu

 Chcesz dowiedzieć się więcej, masz pytania, wątpliwości, zapraszamy do kontaktu!