Kurs mindfulness dla młodzieży MBLC -YA Kurs życia oparty na zasadach Uważności dla młodzieży

W skrócie o  Kursie MBLC Young Adults


Kurs życia oparty na zasadach Uważności dla młodzieży (ang. skrót MBLC-YA) to 10-tygodniowy program Mindfulness Association dla młodzieży w wieku od 11 do 18 lat stworzony na podstawie materiałów z Kursu życia opartego na zasadach Uważności (MBLC) dla dorosłych.

Kurs MBLC-YA wprowadza nastolatków w koncepcje Uważności oraz Współczucia dla siebie i ma na celu rozwijanie tych cech poprzez praktyki i ćwiczenia wykonywanie głównie w klasie, zaprojektowane dla tej grupy wiekowej.

Kurs MBLC-YA obejmuje 10 sesji, prowadzonych zwykle co tydzień, trwających od 40 minut do 1 godziny. Na każdym spotkaniu zajmujemy się jednym tematem. Przykładowo, na sesji „Twój niesamowity umysł” przyglądamy się mózgowi nastolatków z jego różnymi trajektoriami rozwoju emocjonalnego i kontroli poznawczej i wyjaśniamy, że nasze mózgi jako zaprogramowane raczej na przetrwanie niż na dążenie do szczęścia, używają różnych sztuczek, których często nie jesteśmy świadomi. Inne tematy to „Pozostawanie obecnym”, „Zakotwiczanie” w chwili obecnej przy wsparciu oddechu, ciała lub dźwięku, „Rozpraszanie uwagi”, „Wewnętrzne nastawienie”, „Wdzięczność” czy refleksja nad tym, co znaczy „Uważne życie” (takie, które jest w zgodzie z naszymi wartościami). W treść całego kursu wpleciona jest praktyka współczucia, czyli nauka bycia życzliwym dla siebie, gdy przeżywamy trudności.

Każdej sesji towarzyszy multimedialna prezentacja, która z poczuciem humoru obrazuje i utrwala wprowadzany temat. Uczniowie otrzymują również podręcznik oraz dostęp do szerokiej gamy nagranych praktyk uważności.

Okładka podręcznika dla młodzieży

Zgłoszenia i bezpłatna rozmowa o kursie

miło będzie z Tobą porozmawiać

Co daje udział

Tak jak możemy ćwiczyć mięśnie ciała, tak też możemy ćwiczyć swój umysł, co przyczynia się do zmian w strukturach i aktywności naszego mózgu (dzięki neuroplastyczności mózgu).  

Trening uważności dla dzieci i młodzieży niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, między innymi zwiększa zdolność do utrzymania uwagi, empatii, jasności, odporności, radzenia sobie ze stresem i regulacji emocji. Wiąże się to również ze zmniejszoną reaktywnością, impulsywnością, odczuwanym stresem.  A wszystko to poparte badaniami, z którymi można zapoznać się klikając tutaj

Tematy kolejnych spotkań

  • 00/ Wprowadzenie
  • 01/ Twój niesamowity umysł
  • 02/ Obecność
  • 03/ Opuszczenie kotwicy
  • 04/ Rozproszenie
  • 05/ Nurt umysłu
  • 06/ Nastawienie
  • 07/ Akceptacja siebie
  • 08/ Wdzięczność
  • 09/ Uważne życie

fragment podręcznika

Autorzy programu Kurs Compassion CBLC

Autorką kursu Mindfulness Based Living Course – Young Adults jest nauczycielka Mindfulness Association UK Heather Grace Bond. Program powstał na bazie prowadzonych przez nią badań naukowych na temat roli uważności oraz współczucia dla siebie i innych wśród dzieci i młodzieży. Program z powodzeniem wprowadzany jest w szkockich szkołach a od niedawna dzięki tłumaczeniu i przygotowaniu kursu przez Mindfulness Association szkolenia w Polsce może też służyć polskiej młodzieży.

 Prowadząca:

 

 
 
Dorota Piasecka – nauczycielka – trenerka kursów życia w oparciu o uważność dla młodzieży (MBLC-YA) oraz kursów mindfulness dla dorosłych (Mindfulness Based Living Course) i nauczycielka kursów compassion CBLC certyfikowany przez Mindfulness Association  
więcej informacji o mnie na stronie

Zapraszam do kontaktu

 Chcesz dowiedzieć się więcej, masz pytania, wątpliwości, zapraszamy do kontaktu!