Trzyminutowa przestrzeń na oddech

Polecam opis 3 minutowej przestrzeni na oddech, warto ją stosować, bo jest to praktyka pomost, pomiędzy codziennym życiem a formalną medytacją. Właśnie dziś na naszym spotkaniu kursu MBLC wprowadzaliśmy 3 minutową praktykę 

W fazie oddechu można wyrównywać oddech a można też po prostu obserwować oddech taki jaki jest. Wybierz to co jest dla Ciebie najbardziej wygodne.

Dziękuję Sztuka Uważności za trafny opis.

30 dni z Mindfulness.Dzień 11 z 30.Trzyminutową przestrzeń/przerwę na oddech możesz wykonywać w dowolnym miejscu. W…

Opublikowany przez Sztuka Uważności :·: Mindfulness i Świadome Życie Piątek, 12 kwietnia 2019

Sztuka Uważności :·: Coaching, Mindfulness i Świadome Życie

30 dni z Mindfulness.
Dzień 11 z 30.

Trzyminutową przestrzeń/przerwę na oddech możesz wykonywać w dowolnym miejscu. W ulicznym korku, w komunikacji miejskiej, w pracy, toalecie, na spacerze, w kolejce w sklepie. Jest to „kieszonkowa praktyka”. Możesz ją zabrać ze sobą wszędzie. Jeśli chcesz zapewnić sobie trochę więcej komfortu poszukaj ustronnego miejsca. Tak aby nikt Ci nie przeszkadzał. Tytułowe trzy minuty, to czas umowny. Może potrwać chwilę dłużej, lub krócej. Ważne, abyś wracał/a do niej kilka razy w ciągu dnia. To jak odświeżający prysznic dla naszego umysłu. Niektórzy nastawiają sobie budzić 3x w ciągu dnia. Gdy dzwoni, przypomina o przerwie na praktykę.

Zacznij od zbadania co słychać w Twoim ciele, jak się teraz ma? Czy czujesz jakiś dyskomfort, napięcie, ból? Może wręcz przeciwnie, czujesz rozluźnienie i ciepło. Możesz szybko przeskanować swoje ciało od stóp do głowy. Lub po prostu pozwalać przyciągać się najsilniejszym doznaniom z ciała. Następnie poprzyglądaj się, co dzieje się w emocjach. Co czuję? Jakie uczucia mi towarzyszą właśnie teraz? Jest mi dobrze, czy doświadczam niepokoju, irytacji, smutku? Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, o czym teraz myślę. Gdzie jestem? W przeszłości, teraz, czy w przyszłości? Na ten etap poświęć około minuty.

Kolejną minutę poświęć na oddech. Wyrównaj go. Możesz liczyć do 3 lub 4 przy wdechu i wydechu. Lub po prostu powtarzać wdech przy wdechu i wydech przy wydechu. Sprawdź gdzie najbardziej czujesz swój oddech. Może na czubku nosa? Może na klatce piersiowej lub przeponie? Zaproś oddech do swojego doświadczenia. Oddychaj, tak jakby od tego zależało Twoje życie. Bo w gruncie rzeczy tak właśnie jest.

Na zakończenie poprzyglądaj się jak oddech wpłynął na Twoje ciało, myśli, emocje. Co dzieje się teraz? Poszerz swoją uwagę na otaczającą Cię rzeczywistość. Dźwięki, zapachy, ludzi, obrazy. Powróć do kolejnej aktywności, którą masz do wykonania w ciągu dnia. Ważne, abyś wykształcał/a w sobie umiejętność przechodzenia ze stanu działa do stanu bycia.

Icon made by Freepik from www.flaticon.com